A holland innovátor szeptemberben indul légtisztítójával meghódítani Kínát, ahol számíthat a környezetvédelmi minisztérium támogatására. A roadshow állomásairól nyilvános online szavazás fog dönteni, a szmognyelő tornyot azokban a városokban mutatják be, ahol a legnagyobb az érdeklődés. Kína után következhet Mexikóváros, aztán meg India metropoliszai. Választék bőven van, mivel a világ nagyvárosainak 80 százaléka nem teljesíti az Egészségügyi Világszervezet levegőminőségi ajánlásait. Pontosabban a fejlődő országokban az egészségügyi határérték feletti szennyezettség aránya 98 százalékos, a világ tehetősebb régióiban pedig 56 százalékos. Márpedig a füstköd térnyerésével párhuzamosan növekszik a stroke, a szívbetegségek, a tüdőrák és az asztma kockázata. A világ gazdaságainak becslések szerint évente 2600 milliárd dolláros kárt okoz a légszennyezés.
„Csodákra ez a torony sem képes” – óvta a túlzott várakozásoktól az érdeklődőket Roosegaarde. Egy játszótér, egy lakókörnyezet vagy egy sportpálya levegőjét érezhetően megjavítja, de az ipari és közlekedési légszennyezést megannyi szerkezet sem tudná elnyelni. Ugyanakkor a torony marketingeszköz is, amely növeli az emberek környezettudatosságát, felhívja a figyelmet arra, hogy csökkentsék a szennyező forrásokat.
Roosegaarde azt is kitalálta, hogyan lehet önfenntartó a szmogporszívó. Az ötletet az adta, hogy a természetben is a szén alakul át gyémánttá, és a folyamat mesterséges úton is – jóval gyorsabban – reprodukálható. Így a levegőből befogott szénporból nagy nyomással fél óra alatt készül el a drágakő, amelyet egy műgyanta kockába foglalnak. Így, mondhatni, minden egyes kocka ezer köbméter szmogot zár magába. Gyűrű és mandzsettagomb készül a gyémánttá nemesült szmogból, melyeket különösen a „zöldmarketingre” fogékonyaknak ajánlanak. „Ilyet vesznek párjuknak azok, akik valódi szépséget szeretnének ajándékozni” – szól a Roosegaarde művészeti stúdió ajánlása.
Az első ezer ékszer már gazdára talált, és bőven van további megrendelés is. Egyelőre azonban szünetel a gyártás, mivel a stúdió kifogyott a rotterdami gyűjtésű szmogból. Kína persze reményteljes piacnak látszik – több szempontból is. Alapanyag van bőven, ahogy a belőle készült ékszerekre fizetőképes kereslet is. A smukkeladás profitjából újabb porfogó torony építését lehet finanszírozni, ami további gyémánt alapanyagot szolgáltat majd.
Forrás: hvg.hu