Hírek
Rövid ellátási láncok, mint a helyi gazdaság erősítésének fontos eszközei
Rövid ellátási láncról beszélhetünk földrajzi értelemben (max. 40 km szállítási távolság) és kereskedelmi értelemben is (termelő-fogyasztó közvetlen kapcsolata, vagy max. egy közvetítő). Habár az elmúlt évtizedekben radikálisan visszaszorultak a rövid ellátási láncok (pl. 1990-hez képest az őstermelők száma mostanra a tizedére csökkent), a Covid időszak alatt a nemzetközi értékláncokban bekövetkezett zavarok is rávilágítottak a rövid ellátási láncok fontosságára.
Az interaktív képzés során felhívtuk a figyelmet olyan eszközökre, mint például az Európai Unió termelői adatbázisa, a Földrajzi Árujelző Program keretében az Agrárminisztérium által létrehozott terméklista, vagy a NEBIH őstermelői adatbázis. Szó volt a rövid ellátási láncok tíz pontjáról, úgymint: 1) értékteremtés központú, 2) rövid, 3) sokféle, 4) rugalmas és ellenálló, 5) méltányos, 6) biztonságos, 7) közösségi, 8) fenntartható, 9) friss, szezonális, valamint 10) hagyományörző és innovatív.
A képzés második felében a Pannon Novum kollégája ismertetett néhány jó gyakorlatot is Szlovéniából illetve Magyarországról, úgymint a Vasi Zöld Kosár, Helyi termelői adatbázis Nyíregyházán, a Zalai Online termelői piac, vagy Szlovéniából a Naša Bauta helyi termék bolt Muraszombaton. A képzést interaktív eszmecsere zárta le, majd néhány javasolt olvasnivalót is ismertettek. A tervek szerint ezt a képzést további hasonló tematikus képzések fogják követni.
Kép forrása: www.kozertplusz.hu