Hírek
A nemzetközi élvonalba tartoznak a Magyarországon folyó kutatások
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium a koronavírus-járványra azonnali válaszként kutatási és fejlesztési keretet biztosított magyar kutatók számára, ezzel is elősegítve a hatékonyabb védekezést.
A kutatók, egyetemek, kutatóintézetek és vállalkozások széles körű összefogásának köszönhetően rövid idő alatt nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő eredményt értek el a magyar szakemberek. Ezek az eredmények hozzájárulnak, hogy Magyarország a koronavírus okozta válsághelyzettel sikeresen küzdjön meg, sőt, fejlesztéseivel nemzetközi szinten támogassa partnereinket a védekezés feladatában
– hangsúlyozta beszédében Palkovics László innovációs és technológiai miniszter.
Fotó: MTI/Árvai Károly
A kutatási és fejlesztési projektek a védekezés teljes horizontját lefedik a vírus megismerésétől, a megelőzésen és kezelésen át, a fertőzés elterjedtségének vizsgálatáig. A 24 támogatott projekt között található maszkgyártás, gyógyszer- és más terápiás eszközfejlesztés, a fertőzés terjedését és az átfertőzöttséget vizsgáló visszajelző rendszerek kiépítése is.
A védekezés további szakaszában egyre nagyobb jelentősége van a tudományos munkának és a technológiai fejlesztésnek. A projektekben központi szerep hárul a felsőoktatási intézményekre, amelyek a gyakorlatban igazolják, hogy a kutatás, fejlesztés és innováció területén rendkívüli erőforrásokkal bírnak.
Az elmúlt hetekben megmutatták, hogy a rendelkezésre álló szakmai tudásukkal és infrastruktúrával egy-egy probléma megoldásában akár már néhány nap alatt nemzetközi szinten is kimagasló eredményt tudnak elérni.
A jelenleg futó fejlesztésekre a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 3 milliárd forintot különített el. A jövőben új keretösszeg megnyitásával további projektek finanszírozása is lehetővé válik.