Best-practice adatbázis

A Georgikon karon létrehozott környezet-biotechnológiai tudás átáramoltatása a Nyugat-Dunántúli Régió gazdaságába

A fejlesztés célja a gazdasági hasznosításra alkalmas biotechnológiai termékek kifejlesztése volt. A két fő terület: 1) A fagyöngy ellen hatékonyan alkalmazható biopreparátum fejlesztése. 2) A burgonyanemesítésben hatékonyan alkalmazható molekuláris eszközök fejlesztése.

Projekt megvalósító:

 

cégnév.

Pannon Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kar

város

Keszthely

utca hsz.

Deák Ferenc u. 16.

tel.

83/545-074

fax.

83/545-007

e-mail

taller@georgikon.hu

web:

www.georgikon.hu

Projektvezető:

 

Dr. Taller János, tudományos főmunkatárs

Megvalósítás időszaka:

2006.01.01.-2008.05.31.

Forrás:

INNOREG pályázat

Projektméret: 

 

25.000eFt (támogatás)

 

Tevékenységek:

Molekuláris genetikai vizsgálatok, úgymint szekvenálás, oligonukleotidok szintetizálása, mesterséges baktérium kromoszóma könyvtár készítés a burgonyából, burgonya DNS chipek készíttetése, valamint fermentálás technológia és üzemi méretű fermentálás technológiai kifejlesztése egy specifikus kórokozóra.

Eredmények:

A program még nem befejezett, a fejlesztések előrehaladott stádiumban vannak.

A programnak közvetlenül egy darab, közvetetten pedig két új munkahely létrehozása köszönhető, valamint egy hamarosan megalapításra kerülő, az eredményeket hasznosító spin-off vállalkozás.

A projekt előnyei, hasznosulása:

A program során keletkező eredményeket egy spin-off vállalkozáson keresztül tervezzük hasznosítani. Az így létrejövő kompetencia a fagyöngy környezetbarát eljárással, egy a növényt szelektíven pusztító biopreparátummal történő irtásának lehetősége, valamint ökológiai termesztésre alkalmas, a jelentősebb kórokozókkal szemben rezisztens burgonyafajták nemesítését lényegesen hatékonyabbá tevő molekuláris genetikai eszközök (nem GMO) kifejlesztése révén a magasabb minőségű fajta előállításban való kompetencia.

 

Közösség