Hírek

ÚJ GENERÁCIÓS HÁZTARTÁSI SZÉLERŐMŰ FEJLESZTÉSE

A Nyugat Dunántúli Operatív Program keretében meghirdetett „A régió innovációs potenciáljának fejlesztése innovatív start-up cégek létrehozásával” megnevezésű pályázat támogatásával valósult meg egy új, innovatív spirál lapátos háztartási szélerőmű fejlesztése. A nextrooeight egy új generációt jelent a háztartási szélerőművek piacán. A szélgenerátorokkal szembeni ellenállás a környezetvédők szemszögéből a tájba illesztés, a vizuális és esztétikai látvány, valamint a zavaró zajhatásokra korlátozódik. Ezek figyelembevételével sikerült létrehozni egy esztétikus, vizuálisan semleges szerkezetet, amely nem jelent terhet a tájképre, és a méreténél, valamint a formai kialakításának köszönhetően, nem keletkeznek káros környezeti hatások így hatékony alternatívát jelent a már elterjedt megújuló energiát hasznosító berendezéseknek.

​A nextrooeight egy innovatív, függőleges tengelyű, spirál-lapátos szélgenerátor, amelynek a lapátjai, a Fibonacci spirál vonalvezetését követik, a légmozgások kinetikus energiává történő hatékony átalakítása érdekében. A vizuális és esztétikai élményt nyújtó, kisméretű (2 kW teljesítményű) szélerőmű, a háztartások, kisebb üzemek, iskolák számára tud, helyi autonóm módon energiát termelni, illetve az egyéb megújuló energiát alkalmazó berendezések (pld.: napelem, hőszivattyú), szerkezetek kiegészítésével hibrid rendszert alkotva, növelni, a megújuló „zöld energia” háztartási szintű hasznosításának lehetőségét. A megújuló energiák közül a szélenergia a legolcsóbban előállítható és a használata zéró széndioxid kibocsátással járó energiatermelést eredményez. A legzöldebb energia, a szélenergia. Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési terve 2020-ig, a nagyobb szélerőmű-parkok mellett, a kisebb néhány kW teljesítményű törpeturbinák terjedésével számol, amelyek időszakosan termelnek hálózatra és elsősorban a helyi autonóm energiaellátásban töltenek be fontos szerepet.

A szélenergia hasznosításának növelése érdekében az ipari méretű energiatermelő mezők mellett szükség van a kisebb méretű, a természeti és épített környezetben beilleszthető, esztétikus megjelenésű szerkezetek mind nagyobb arányú elterjedésére is. A spirális vonalvezetés, egy lényegesebb kompaktabb kialakítást tesz lehetővé, függőleges irányú forgástengelyének és a lapátok formai kialakításának köszönhetően a szerkezet használhatósága független az uralkodó széliránytól, bármely irányból ható légmozgást hasznosítani képes. A formatervezési kialakításának következtében már kis kezdősebességgel üzemeltethető a berendezés, így a névleges teljesítményhez tartozó szélsebességnél lényegesen kisebb erősségű légmozgások esetén is hatékonyan használható. A projekt 2013. július 1. és 2014. június 30.-a között valósult meg, amely során egy fővel tudtuk növelni a foglalkoztatottak számát.  

Részletesebb publikáció: http://www.pannonnovum.hu/dokumentumok/215/

A termékről további információkat talál a http://www.iwindpark.com oldalon. 

Közösség