Hírek
Szellemivagyon-értékelés a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában - Kiadvány
Vállalati szinten a szellemi vagyon birtoklása és hasznosítása meghatározó lehetőségeket jelent a gazdasági haszonszerzésben. A gazdasági előnyök maximalizálása érdekében a menedzsmenti folyamatoknak magukban kell foglalniuk a szellemivagyon-elemek tudatos és megfelelő azonosítását, elemzését és értékelését.
A szellemivagyon-értékelés az a folyamat, amelynek során bizonyos körülmények figyelembevételével megbízhatóan meghatározzuk egy szellemivagyon-elem értékét. Az értékelés sokféle okból és szempontból történhet, a szakemberek egyre növekvő csoportjának munkájában nyújt segítséget. Egy értékeredmény fontos például annak meghatározásához, hogy tegyünk-e szabadalmi bejelentést, használjuk-e a szellemi vagyont egy hitel fedezetéül, illetve milyen feltételekkel adjunk licencbe egyes szellemivagyon-elemeket üzleti partnereinknek. Így nemcsak a szellemi vagyon jogosultjai, például az innovatív vállalkozások és kutatóintézetek, de a licenciavevők, a pénzügyi elemzők és a kockázatitőke-befektetők számára is fontosak a szellemivagyon-értékelés eredményei.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által frissen kiadott kötet célja a szellemi vagyon értékelésének és elemzésének bemutatása a hivatal által használt több szellemivagyon-értékelési módszer segítségével. Elsősorban olyan olvasóknak készült, akik megfelelő alapismeretekkel rendelkeznek a szellemitulajdon-védelem, a technológiatranszfer és az értékeléssel összefüggő alapfogalmak terén.
A kiadvány a szellemi vagyon értékelésének jelentőségéről nyújt általános háttérismereteket, valamint azokat az alapvető szempontokat taglalja, amelyeket figyelembe kell venni az adott körülményeknek leginkább megfelelő szellemivagyon-értékelési módszer kialakítása során.
Bemutatásra kerül a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala által használt „értékvezérlők elemzése”, valamint a „cash flow alapú nettó jelenérték-számítás” módszere. Az 5. fejezet egy esettanulmányt tartalmaz, amelyben egy mikroszkópos mérőrendszeren alapuló technológia értékelését ismerhetjük meg.
Tartalom:
- A szellemivagyon-értékelés gyakorlati áttekintése
- A megfelelő szellemivagyon-értékelési módszer kiválasztása és az értékelési modell felépítése
- Az SZTNH-nál alkalmazott „értékvezérlők elemzése” módszer
- Az SZTNH-nál alkalmazott „cash flow alapú nettó jelenérték-számítás” módszere
- Szellemivagyon-értékelési esettanulmány: Mikroszkópos mérőrendszer, valamint eljárás annakalkalmazására
- Szellemivagyon-értékelési kérdések és tapasztalatok
Magyar nyelvű PDF letölthető itt (1.247MB)
További információ:
Hipavilon Magyar Szellemi Tulajdon Ügynökség Nonprofit Kft.
E-mail: info@hipavilon.hu