Hírek

Pusztuló föld

Hazai és nemzetközi kutatások szerint már csak 25-60 évre elegendő a Föld termőtalajkészlete - mondja lapunknak a talajtermékenységet javító mikrobiológiai baktériumtrágya kifejlesztője, az AGRO.bio Hungary Kft. egyik tulajdonosa, Márton Balázs.
Fotó: Fűrjes Viktória

Vészjósló előrejelzés a 25-60 év. Mi okozza a talajpusztulást?
Az ötvenes évekig kell visszamennünk, amikor a műtrágyát és a növényvédő szereket az intenzívebb termések érdekében világszerte elkezdték használni. Ennek ellenére nem mondom azt, hogy nincs szükség ezekre a szerekre, hogy az ausztrál típusú biogazdálkodás irányába kell elmenni. A mai növényfajtáknak és hibrideknek szükségük van mesterséges tápanyag-utánpótlásra, csak a megfelelő módot és mennyiséget kell megtalálni.

És mitől csökkent a zöldségek és gyümölcsök tápanyagtartalma? Egyes adatok szerint a magyar sárgarépáé 40 év alatt négy százalékra apadt.
A zöldségek-gyümölcsök beltartalma összefügg a talaj állapotával. Olyan drasztikus mértékben csökkent a talajban élő mikroorganizmusok száma, hogy a tápanyagtartalmat a növény kémiai úton már nem tudja felépíteni.

Visszafordítható vagy legalább lelassítható-e még a folyamat?
Szerintem megállítható és lassítható, de hogy visszafordítható-e, az még a jövő zenéje.

Bacikkal dolgoznak
Az AGRO.bio Hungary Kft.-t 2001-ben Balázs édesapja, Márton József alapította azzal a céllal, hogy komplex mikrobiológiai megoldásokkal, természetes módon tudják biztosítani a talaj tápanyag-szolgáltató képességét és javítsák a termelékenységet. Tizenöt éves kutatómunka során, magyar mikrobiológusok bevonásával fejlesztették ki a BactoFil baktériumtrágya-termékcsaládot. A készítményre 42 országban van beadva a szabadalmi kérvény, a vállalat tavaly elnyerte a Magyar Brands, a Magyar Termék Nagydíj és a Greennovatív Termék elismerést. A vállalat főállásban 28 főt foglalkoztat, 2013-as árbevétele 1,12 milliárd forint volt.
 


2001-ben alapították a céget. Hogyan jöttek rá erre a veszélyre?
Édesapám egész életében a mezőgazdaságban dolgozott, ismerte azokat a magyar mikrobiológusokat, akik talajbaktériumokkal foglalkoztak. Tizenöt év kellett ahhoz, hogy a BactoFil baktériumtrágyát ki tudják fejleszteni úgy, hogy a talajban jelenleg is megtalálható baktériumok együttes hatását növeljék. Ennek kizárólagos forgalmazási jogát vásárolta meg édesapám és társa, Daoda Zoltán.

Az idén januárban elindított Teremjen több talaj programjuk talán segíthet a pusztulás megfékezésében.
A 4,3 millió hektárnyi magyar termőföld is csökken, pusztul, és csak a mezőgazdasági művelés alatt álló területek nyolc százalékán használnak baktériumtrágyát. Meg kell jegyeznem, még így is világelsők vagyunk ezen a téren. A programban azt vállaltuk, hogy 2020-ig legalább 500 ezer hektár szántóföldön legalább 10 millió köbméter termőtalajt hozunk létre, melyen nagyjából két milliméterrel vastagabb lesz a humusz. Ez az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási viszonyok közepette is jelentősen növeli a termesztés biztonságát. Magasra tettük a lécet, de muszáj ezt megpróbálni.


Márton Balázs
1976-ban született Budapesten. Ötéves kora óta Szombathelyen él. Mezőgazdasági szakközépiskolába járt, majd testnevelés szakos tanári diplomát szerzett. Szakmájában nem dolgozott, 2002 óta a családi vállalkozást erősíti. Egy évig az Egyesült Államokban tanult, magyar- amerikai farmgyakornoki képzésen vett részt. Egy gyermek édesapja.

Forrás és rádió riport: HetiVálasz


 

Közösség