Hírek

Innovatív sportruházat- az úszódresszek fejlődése a 90-es évektől

Nemcsak a versenyzők esküsznek a csúcstechnológiás anyagokra, még az ambiciózus hobbiúszók is felismerik a megfelelő úszódressz számos előnyét. Az alábbi cikkben bemutatjuk, hogy hogyan változott a 90-es évektől kezdően a versenyfürdőruhák anyaga és stílusa.

Az innovatív úszódresszek kezdete – Speedo S2000® és a Fastskin® 

Már az 1990-es években piacra dobták az innovatív versenyfürdőruhákat a vezető úszófelszerelés-gyártók.

Az 1992-ben debütált Speedo S2000® 15%-os vízállóság csökkenést ígért a hagyományos fürdőruhákhoz képest. Az ebből eredő teljesítményjavulást elsősorban a nejlonszövetek feldolgozásának technológiai fejlődése tette lehetővé. A Speedo S2000® sima, szorosan illeszkedő anyaga segítette az úszókat abban, hogy javítsák teljesítményüket a vízben. Ennek eredményeként a barcelonai olimpiai játékokon elért úszásérmek 53%-át a Speedo S2000® viselői szerezték.

A Speedo újabb nagy ugrást hajtott végre a versenyképes fürdőruha technológiában a Fastskin® fürdőruhával, amelyet a FINA 1999-ben hagyott jóvá. Ez az egész testet fedő versenyfürdőruha felületi felépítésében a természetet utánozta. Rájöttek, hogy a sima felülethez képest a cápa bőrében lévő mikroszkopikus pikkelyek jelentősen csökkentik a víz ellenállását. Ennek eredményeként a Speedo a cápa bőréhez hasonló apró barázdákat és kiemelkedéseket épített be a Fastskin® felületébe. A Speedo a fürdőruha lycra anyagát is teflonnal vonta be. A szoros illeszkedésnek és az úszó izmait a megfelelő helyeken megtámasztó Fastskin®-nek köszönhetően viselője teste áramvonalasabb lett. Ezzel az úszó hidrodinamikus helyzetbe került.

A 2000-es sydneyi olimpián a Speedo Fastskin® versenyfürdőruhák meghódították a világot: az úszóérmek 83%-át ezzel a fürdőruhával szerezték meg, és 15 világrekordból 13-at Speedo műbőrét viselő sportolók állítottak fel.

Kiélezett verseny – Arena Powerskin® és Adidas Jetconcept®

E sikerek után elkezdődött a verseny a technológiai fölényért a versenyképes fürdőruhák terén. Az Arena 2000-ben dobta piacra a Powerskin® fürdőruhákat, 2004-ben pedig a Powerskin X-Treme®-t . Az Adidas 2003-ban a JETCONCEPT® öltönyvel szállt szembe, amely a repülésből származó műszaki ismereteket használta, és szigorúan tesztelték a szélcsatornában. A fürdőruha felületének további javítása azonban kevés előrelépést hozott. Ezért a gyártók fő célja a test vízben elfoglalt helyzetének optimalizálása volt.

A Speedo 2008-ban válaszolt az LZR Racer (LZR) ruhával, amelyet a NASA-val együttműködve alaposan teszteltek szélcsatornában és úszócsatornában egyaránt. Az LZR Racer beépített panelekkel rendelkezett, amelyek egy bizonyos pozícióba kényszerítették a testet, hasonlóan a fűzőhöz. A cél az volt, hogy az úszót magasan tartsák a vízben, hogy csökkentsék a turbulenciát és a vízállóságot. Ezenkívül az LZR Racer javította az izmok oxigénellátását, és vízlepergető bevonatot kapott.

Az LZR Racer azonban nem mindennapi használatra szánt fürdőruha volt: körülbelül 15-20 percet vett igénybe a felvétele és 5-10 használat után annyira elvesztette a feszültségét, hogy a ruha már nem volt versenyképes.

Nem járt azonban sikertelenül: a 2008-as pekingi olimpián a futamok 94%-át a Speedo által gyártott LZR Racer ruhát viselő sportolók nyerték meg. Az olimpiai játékok érmeinek 98%-át a csúcstechnológiás textíliák kapták, és a 25 új világrekord közül 23-at a Speedo LZR segítségével állítottak fel.

Speedo LZR Racer® –  Technológiai dopping  új FINA szabályok

Nem sokkal az olimpiai játékok után az első pereket a Speedo ellen indították a versengő gyártók. Az Aréna például a Speedo LZR-t „technológiai doppingnak” nevezte. Mindazonáltal az aranyérmek és a nyereséges szponzori szerződések utáni vadászat technológiai „fegyverkezési versenyhez” vezetett, hatalmas reklámkampányokkal. Nagyon rövid időn belül olyan gyártók utolérték , mint az Arena , a TYR , a Nike , a Mizuno , az Asics , az Adidas és a Descente . A Speedo fölénye már 2009-ben a múlté volt.

Miután a Speedo LZR Racer több mint 130 világrekordot döntött meg kevesebb mint egy év alatt, kiterjedt vita alakult ki. Félő volt, hogy a technológiai fejlődés túlságosan befolyásolja az úszást, ezért a FINA reagálni kényszerült. Jelentős szabálymódosítások történtek a versenysport fürdőruhák hosszát, vastagságát, felületét és anyagösszetételét illetően.

Ma a versenyre szánt fürdőruha stílusok nagyon különböznek a 15-20 évvel ezelőttiektől, és csak szövetből készülhetnek. A nők számára két különböző modell létezik, mindkettő térdtől vállig ér, hátul vagy nyitott vagy zárt. A férfiak számára az egyetlen megengedett modell a rövidnadrág, amely térdtől csípőig terjed.

A 2020-as években a környezetbarát anyagok például az újrahasznosított textilek nagyobb mértékű használata a jellemző, miközben a tervek továbbra is a maximális sebességre összpontosítanak a kulcsfontosságú izomterületek, például a lábak és a mag jobb kompressziója révén.

Forrás: https://www.schwimmschule-steiner.at/en/the-competitive-swimsuit-and-its-evolution/

 

 

Közösség