Hírek

Így nyertek félmilliárdot a magyarok a brüsszeli pályázaton

A 33,3%-os sikerarányával Magyarország az egyik legeredményesebb szereplője lett a Horizont 2020 keretprogram új, Kiválóság terjesztése és a részvétel szélesítése alprogramjának Teaming nevű akciójában, amelynek múlt héten volt az eredményhirdetése. A hazai siker annak is köszönhető, hogy a nyár folyamán a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) jogelődje, mint koordinátor hazai pályázatot hirdetett, és az ezen eredményes pályázatok indultak az európai megmérettetésen - mondta Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnöke. A három kiválasztott magyar intézmény összesen több mint 1,3 millió eurós támogatást nyert el és miután a következő egy évben elkészítik stratégiai terveiket, további akár 15-20 millió eurót is nyerhetnek.

Az egyik legjobb sikerarányról van szó

A pályázati eredmények alapján: három olyan projekt részesül finanszírozásban, mely magyar partnerek bevonásával zajlik. Összesen 169 pályázat érkezett be a Horizont 2020 keretprogram új, Kiválóság terjesztése és a részvétel szélesítése alprogramjának legnagyobb presztízsű Teaming akciója első felhívására. Ebbőla 169 pályázatból 9, magyar koordinátor által vezetett konzorcium projektjavaslata is benyújtásra került.

A magyar intézmények közül három összesen több mint 1,3 millió eurós támogatást nyert el, így 33,3%-os sikerarányával Magyarország az egyik legeredményesebb szereplője a Teaming programnak. Két nyertes pályázat a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) jogelődjének koordinálásával készült el.
 

Mi a pályázat lényege?

Az Unió versenyképességéhez és gazdasági növekedéséhez elengedhetetlen a kutatás-fejlesztési és innovációs (KFI) teljesítmény növelése az EU valamennyi tagállamában. A gyengébben teljesítő tagországokat segítendő, dedikált költségvetéssel indult el a Kiválóság terjesztése, a részvétel szélesítése alprogram, amelyen belül a két fázisból álló Teaming pályázat célja Kiválósági Központok kialakítása vezető európai intézmények segítségével az alacsonyabb KFI teljesítményű országokban.

Pálinkás József megjegyzése szerint a hazai siker annak is köszönhető, hogy a nyár folyamán az NKFI Hivatal jogelődje, mint koordinátor hazai pályázatot hirdetett, és az ezen eredményes pályázatok indultak az európai megmérettetésen. A szakértők által így kiválasztott három pályázóval szoros szakmai partnerségben készültek el a benyújtott pályaművek.

Az NKFI Hivatal koordinálásával benyújtott két nyertes pályázatban olyan kiemelkedő intézmények együttműködése valósul meg, mint a Szegedi Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Kutatóközpont (SZBK), a Semmelweis Egyetem és a European Molecular Biology Laboratory (EMBL), továbbá az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), a Budapesti Műszaki Egyetem és a Fraunhofer Intézet.
 

Hogyan tovább?

A nyertes intézmények a támogatás összegét stratégiai tervük kidolgozására fordíthatják az elkövetkezendő 12 hónapban. A Teaming akció második fázisában a már részletes stratégiai tervek kerülnek kiértékelésre és a legjobb pályázók további, 15-20 millió euró közötti támogatást nyerhetnek el terveik tényleges megvalósítására.

Pálinkás a friss eredmények kapcsán azt hangsúlyozza, hogy az NKFI Hivatal a partnerintézményekkel együttműködve mindent megtesz azért, hogy Magyarország a Teaming pályázat 2. fordulójában is ilyen sikeresen szerepeljen. A Nemzeti Kapcsolattartó Pontokon keresztül az NKFI Hivatal feladata a potenciális pályázók tájékoztatása, személyre szabott pályázati tanácsadás a H2020 valamennyi alprogramja, így a Kiválóság terjesztése és a részvétel szélesítése akciók kapcsán is. 

Forrás: portfolio

Közösség