Hírek

Ifjúsági garanciaprogram: a magyar fiatalokat is segítik 2014-től

Magyarországon is bevezetik 2014-től az ifjúsági garanciaprogramot, több lépésben. Az NGM és a Nemzeti Munkaügyi Hivatal szakértői már dolgoznak a megvalósítás és az uniós finanszírozás részletein.

Az ifjúsági garanciaprogram magyarországi bevezetése 2014-től több lépésben, fokozatosan valósulhat meg - derül ki Varga MIhály nemzetgazdasági miniszter Ertsey Katalin, Szél Bernadett és Vágó Gábor LMP-s országgyűlési képviselők kérdésre adott írásos válaszából. A bevezetésre vonatkozó 2013. februári uniós tanácsi ajánlás pontos iránymutatást fogalmazott meg, amely alapján a tagállamok önállóan készíthetik el saját programjukat. Az intézkedés célja, hogy segítse a fiatalokat a megfelelő képzettség szerzésében és a munkába állásban, és ezáltal megelőzze a fiatalkori munkanélküliség hosszú távon ható, az egyént és a társadalmat egyaránt sújtó negatív következményeit. (Lapunknak egy hónapja még nem árult el konkrétumokat az NGM.)

 

Már dolgoznak a részleteken

A magyarországi bevezetéssel kapcsolatos előkészületek megkezdődtek: a szaktárca és a Nemzeti Munkaügyi Hivatal szakértői dolgoznak a részleteken, valamint a megvalósítással és az uniós finanszírozással kapcsolatos szakmai-végrehajtási kérdések megoldásán. Budapest a tanácsi ajánlást figyelembe véve részben már jelenleg is futó, a fiatalok munkaerő-piaci helyzetét javító intézkedésekre építve (így bértámogatás, mobilitási támogatás, képzés vagy kompetencia-fejlesztés), személyre szabott munkaerő-piaci szolgáltatások (mentorálás, pályaorientáció, tanácsadás), a vállalkozóvá válást segítő támogatás és szolgáltatás, valamint azokat kiegészítve, integrált, átlátható rendszerbe foglalva átfogó, komplex garanciát kíván nyújtani a fiatalok részére - sorolta a miniszter. A cél, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat az álláskeresőként történő regisztrálást vagy a programba való bejelentkezést követő 4 hónapon belül valamennyi 25 év alatti fiatal számára garantáltan felkínáljon valamilyen konkrét segítséget vagy támogatást az elhelyezkedéshez, a munkatapasztalat-szerzéshez vagy az oktatásba, szakképzésbe való belvisszalépéshez.

A GINOP az alap

A garanciaprogram bevezetését az EU dedikált forrásokkal is segíti a legmagasabb ifjúsági munkanélküliséggel rendelkező régiókban. A fiatalok foglalkoztatását célzó uniós kezdeményezés (Youth Employment Initiative - YEI) keretében a 2014-2020-as időszakra elkülönített többletforrásokra támaszkodva egyrészt a már futó hazai beavatkozásokat teszik intenzívebbé, másrészt új, a fiatalok foglalkoztatását segítő intézkedéseket vezetnek be.

Az intézkedési terv részletes kimunkálásához, illetve a finanszírozás folyamatosságának biztosításához ugyanakkor elengedhetetlen, hogy rendelkezésre álljanak az uniós végrehajtási szabályokat lefektető végleges rendeletek (mind a Strukturális Alapoknál, mind a YEI-nél) - írta Varga. Mivel a pontos forráselosztásról és a végrehajtási szabályokról még folynak uniós szinten a tárgyalások, a tervezett intézkedések támogatási és jogi környezete jelenleg még képlékeny. Szintén nem zárult még le az garanciaprogram intézkedést tartalmazó Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) tervezése. A tervezett intézkedéscsomag részletei csak azután állnak össze, ha az Európai Bizottság jóváhagyja a GINOP szövegét. Az ifjúsági garanciával kapcsolatos partnerségi egyeztetés is a GINOP társadalmi egyeztetése keretében lesz majd.

A magyar biztos hozta tető alá

Andor László foglalkoztatásért felelős uniós biztos működése egyik legfontosabb sikerének azt tartja, hogy az összes tagország elfogadta 2013 elején az ifjúsági garancia koncepcióját, és született hozzá egy új, 6 milliárd eurós pénzügyi eszköz is a hosszú távú költségvetésben. A bizottsági javaslattól a tanácsi határozatig kevesebb mint három hónap telt el. Várakozásai szerint a finn, svéd és osztrák példákra építő ifjúsági garancia az első eredményei azon országokban, ahol jobb a helyzet, hamarabb lesznek látható eredmények.

www.napi.hu

Közösség