Hírek

Hogyan hasznosítsuk újra a jelenleg veszélyes hulladékként kezelt nyomtató tonereket?

Az Új Széchenyi terv NYDOP 1.1.1/C 12-2012 számú pályázatának keretében a Poly Invest Kft. a győri Széchenyi István és a veszprémi Pannon egyetemekkel karöltve egy forradalmian új eljárást dolgozott ki, amellyel megvalósul a nyomtató tonerek közel 100 %-os újrahasznosítása.

 

Jelenleg  a kiürült nyomtatókazetták, tonerek kezelése környezetvédelmi és gazdasági szempontból nem kellőképpen megoldott. A tonerek nagy része legális, vagy illegális lerakókban végzi, kisebb hányada az értékes újrahasznosítható alkotórészivel együtt (acél, alumínium, műanyag, festék por) veszélyes hulladékként kerül megsemmisítésre hulladék égetőkben, jelentős költségeket felemésztve. Az Európai Unió hulladékhasznosítási irányelvei kötelezik a gyártókat arra, hogy a kiürült  tonereket vevőiktől visszavegyék. Ez ma a gyakorlatban nem, vagy csak részben valósul meg és a gyártókhoz visszakerült festékkazetták, tonerek sem kerülnek teljes mértékben újrahasznosításra. A piacon szereplő, magukat újrahasznosítóként feltüntető vállalkozások gyakorlatilag a tonerek  egy kis hányadának újratöltését, egyszerűbb javítását végzik, ezután, mint újratöltött kazetták kerülnek piacra. Ez az eljárás nem kínál megoldást a probléma globális megoldására.         

Célunk egy olyan komplex eljárás kidolgozása volt, ami lehetővé teszi a nyomtató tonerek  eddig még nem megoldott újrahasznosítását ipari méretekben.

Az innováció során a legnagyobb kihívást a toner alkatrészek vegyes műanyag darálékának „összeférhetetlensége” okozta.  A több féle műanyagból álló anyag felhasználhatóságához egy összeférhetőséget javító adalékot, úgynevezett kompatibilizátor anyagot kellett kifejlesztenünk, amely megszüntette a vegyes anyagú, több fázisú rendszerekre jellemző, a  fázis határokon fellépő „taszító erőket”, és javította annak mechanikai tulajdonságait, lehetővé téve ezzel az anyag  másodlagos nyersannyagként történő felhasználását. A toner por felhasználására vonatkozóan, már a kísérleti szakasz elején pontos koncepciónk volt, amelynek a helyességét  a labor eredmények, és a próbagyártások is beigazoltak.

A kifejlesztett technológia túlmutat a hagyományosan is újrahasznosítható alkatrészek kinyerésén, a kazetták szétszerelésén, acél, alumínium alkatrészek hasznosításán, és lehetővé teszi a festékanyagokkal szennyezett műanyagok, a visszamaradt festék por, és egyéb fém alkatrészek, tehát az alkotó anyagok nagymértékű visszafordítását a gyártási folyamatokba.

Távolabbi célunk, hogy a kidolgozott ipari léptékű technológiánkra támaszkodva egy működő üzemet létesítsünk, csökkentve a környezeti terhelést, és versenyképesebbé téve a magyarországi  ipari termelést.

Szöveg és kép forrása: Poly Invest Kft.

 

Közösség