Hírek

Hatalmas EU-s pályázatokat hirdetett meg a kormány!

A szélessávú hálózat fejlesztéséhez, a közmunkások képzéséhez és a jogszerű foglalkoztatás terjesztéséhez kapcsolódóan három új uniós hátterű fejlesztési pályázat jelent meg a napokban a kormány oldalán összesen 101,5 milliárd forintnyi támogatási kerettel, amelyet a hálózatfejlesztés kapcsán 10 milliárdos, kedvezményes kamatozású beruházási hitel is kiegészít. Mivel egymástól jelentősen eltérnek a pályázatok keretei, illetve a támogatható szervezetek köre, így a pályázati lehetőség megnyitásának időpontja, illetve az igénybe vehető támogatás mértéke is jelentősen eltér. Érdemes emlékeztetni arra, hogy ez a hét a jelek szerint a nagyvállalatok hete, ugyanis már megnyílt a hét közepén egy K+F+I pályázat, amelyen indulhatnak a nagy cégek, most a hálózatfejlesztési pályázaton is szerepet kaphatnak, emellett pedig szombaton a nemzetgazdasági tárca tett közzé a nagy cégeknek szóló támogatási programot.

Informatikai hálózatfejleszési pályázat

Három Európai Uniós pályázatot hirdettek meg pénteken a Széchenyi 2020 keretében, amelyek közül keretösszegét tekintve messze a legnagyobb az "Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése" című (GINOP-3.4.1-2015 kódszámú) felhívás. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg ugyanis a vissza nem térítendő támogatás esetében 68 milliárd forint, és ehhez GINOP 8.2.1 pénzügyi eszköz (beruházási hitel) esetében 10 milliárd forintnyi opcionálisan igényelhető kedvezményes kamatozású beruházási hitel is társul. 

A pályázat néhány fontosabb jellemzője (részletes kiírás itt): 

  • A pályázat a Magyar Kormány Digitális Nemzet Fejlesztési Programról szóló 1162/2014. (III. 25.) Korm. határozatában megfogalmazott célhoz kötődik, amely szerint 2018-ra minden háztartás számára biztosított legyen legalább 30 Mbps sebességű interneteléréshez való hozzáférés lehetősége
  • Továbbá hogy a háztartások legalább 50%-ában 100 Mbps-os internet-hozzáférés álljon rendelkezésre.
  • Fontos, hogy a most benyújtásra kerülő és támogatásban részesülő projekteknél a megvalósult hálózatot elérhetővé kell tenni más szolgáltatók számára is (nyílt hozzáférésű nagykereskedelmi termékek biztosítása révén);
  • A támogatási kérelmek benyújtására a felhívás közzétételét követő 24 hónapig van lehetőség. Ezen időszak alatt a támogatási kérelmek benyújtása 2015.09.30-tól 2017.09.30-ig lehetséges.
  • A felhívás feltételeinek megfelelő projekteket egy járásra (területi egységre) vonatkozóan 20 millió Ft - 1500 millió Ft közötti vissza nem térítendő és pénzügyi eszköz (kedvezményes beruházási hitel) támogatásban részesíti a kiíró a rendelkezésre álló forrás erejéig.
  • Az előleggel kapcsolatos feltételeknek megfelelő támogatott projekteknek a támogatás kkv-k esetében legfeljebb 50%-ának, nagyvállalatok esetében pedig legfeljebb 25%-ának megfelelő összegű előleget biztosít a kiíró.

A felhívásra támogatási kérelmet nyújthatnak be:

  • Azok az infokommunikációs ágazatban működő (TEÁOR 60-63. alá besorolt főtevékenységű), kettős könyvvitelt vezető mikro-, kis-, közép- és nagyvállalkozások, amelyek megfelelnek az alábbi feltételeknek:
  • a) melyek éves átlagos statisztikai állományi létszáma a támogatási kérelmek benyújtását megelőző legutolsó lezárt, teljes üzleti évben minimum 2 fő volt,
  • b) amely, vagy amelynek 100%-os tulajdonrésszel rendelkező anyavállalata rendelkezik legalább három lezárt (beszámoló/SZJA bevallással alátámasztott), teljes (365 napot jelentő) üzleti évvel, az előtársaságként való működés időszaka ebbe nem számít bele,
  • Fontos, hogy a felhívás keretében a támogatási kérelem benyújtására konzorciumi formában is van lehetőség a fentiekben nevesített feltételeket egyaránt teljesítő tagok esetén. A konzorcium maximum 3 tagból állhat.
  • Nagyon fontos, hogy a kérelem benyújtását megelőző három lezárt üzleti éves beszámolója alapján az árbevételének legalább 50%-ának a TEÁOR 60-63. alá besorolt tevékenységekből kell érkeznie, vagy a támogatást igénylő tulajdonában lévő hálózat bérbeadásából.

Ez is segíthet a közmunkából való kimozdulásban

Szintén pénteken hirdették meg az "Alacsony képzettségűek és közfoglalkoztatottak képzése" című (GINOP-6.1.1-15 kódszámú) kiemelt felhívástEnnek kapcsán a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 30 milliárd forint. A támogatási kérelem benyújtása 2015. szeptember 9-től - 2015. október 30-ig lehetséges.

A pályázat a közfoglalkoztatásban résztvevők számára a továbblépés, illetve az elsődleges munkaerőpiacon való elhelyezkedés lehetőségének megteremtését tűzi ki célul, amelyek érdekében képzési és kompetenciafejlesztési programokat támogat. Általános cél a pályázatban a közfoglalkoztatásban résztvevők foglalkoztathatóságának javítása a képzési lehetőségeik célzott bővítésével, a nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedéshez vezető utak kiszélesítésével.

Az intézkedés kiemelt célja a közfoglalkoztatásban résztvevők részére szakképzettség megszerzését segítő képzési és kompetenciafejlesztési, illetve a közfoglalkoztatásból történő kivezetést támogató, a képzésekhez szorosan köthető személyes szolgáltatások kialakítása és nyújtása folyamatos jelleggel. 

A felhívásra támogatási kérelmet csak a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, a Belügyminisztérium, valamint a kormányhivatalok együttesen jogosultak benyújtani, amelyek a programot konzorciumot alkotva valósítják meg.

A jogszerű foglalkoztatás elősegítését is támogatják

Szintén pénteken megjelent meg "A jogszerű foglalkoztatást célzó szolgáltatásnyújtás támogatása" című (GINOP-5.3.3-15 kódszámú) felhívás, amely kapcsán a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 3,5 milliárd forint. A kiírás szerint a támogatási kérelem benyújtása 2015. október 1-jétől 2015. október 31-ig lehetséges.

A felhívás a jogszerű foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások biztosítását, érdekképviseleti szervezetek jogsegély, valamint egyeztetési, békéltetési, közvetítői, tanácsadási és döntőbírói szolgáltatásait - mint alternatív vitarendezési eszközök alkalmazását - támogatja. A felhívás feltételeinek megfelelő projekteket minimum 350 000 000 Ft maximum 583 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesítik, ami a számok szintjén furcsa korlátozásnak tűnik. Mivel 3,5 milliárd forintos a keretösszeg és mivel a kiírásban összesen 15 szervezetet nevesítenek, amely elméletileg pályázhat, így rögtön jobban érthető az egyes projektek méretének lekorlátozása a megadott méretekre. 

A kiírás szerint egyébként a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban képviselt (megadott 15) munkavállalói és munkáltatói érdekképviseleti szervezetek nyújthatnak be egyéni vagy konzorciumi támogatási kérelmet, vagy olyan munkáltatói és munkavállalói érdekképviseleti szervezetek, amelyek jogelőd szervezetei a felhívás megjelenésekor igazolt tagsággal rendelkeztek a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban. 

Forrás: portfolio

Közösség