A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) 2012 óta végez kutatásfejlesztési minősítéseket a klasszikus iparjogvédelmi és szerzői jogi feladatok mellett. A Rádió Orienten Bárdi Maja, a K+F Innovációs Osztály vezetője elmondta, az elmúlt négy évben több mint négyezer minősítési ügy volt. „A kutatásfejlesztés meghatározza egy ország versenyképességét, a jövőbeni gazdasági tevékenység irányát és volumenét” - az osztályvezető kiemelte, a 2020-ig folyósított európai uniós forrásokban is kiemelt szerepet kap ez a terület.
A kutatásfejlesztés nagy súlya miatt fontos, hogy legyen egy politikailag és gazdaságilag független intézményrendszer, amely egységes jogszabályok alapján, átláthatóan határozza meg a területet – emelte ki Bárdi Maja. Hozzátette, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának tevékenységét egységes módszertan határozza meg, amely követi a nemzetközi gyakorlatot is.

Egyre több vállalat fordul a hivatalhoz
A tevékenységnek két fő iránya van: az első az előzetes, projektalapú K+F minősítés, a másik a szakértői véleménnyel záruló eljárás. Az első, bárki által kezdeményezhető folyamatban hatóságként járnak el és kötelező érvényű határozatot hoznak. Az osztályvezető rámutatott, ezt elsősorban vállalkozások kérik, de akadnak kutatóhelyek, egyetemek és magánszemélyek is. Hozzátette, szakértői véleményeiket leginkább az adóhatóság és a bíróságok igénylik, azonban a kockázatkezelés miatt egyre több cég és szervezet kéri segítségüket.
A támogatások és az adókedvezmény miatt érdekeltek a kérelmezők
A K+F minősítés megszerzése az állami támogatások, valamint az adó- és járulékkedvezmények miatt jó a kérelmezőnek. „Az uniós pénzek és az állami támogatások felhasználásakor nagyon fontos, hogy azonnal igazolható a minősítéssel a kutatásfejlesztési tevékenység” - Bárdi Maja hozzátette, számos kutatásfejlesztési célú adókedvezmény van a hazai rendszerben, így itt is érdekeltek a minősítő papír megszerzésében.
A szakértői eljárást kérelmezők elsősorban preventív jelleggel keresik meg a hatóságot, azonban egyre gyakoribb, hogy egy folyamatban lévő adóhatósági eljárásban kérik ki a SZTNH véleményét. Bárdi Maja kiemelte, a NAV igazgatóságai leginkább a társasági adóban igénybe vehető adóalap és adókedvezmény miatt keresik fel a hivatalt.