Az első kérdés
Egy lehetséges új partner esetén az első és legfontosabb kérdés, hogy a partner megbízható-e. Sokan még mindig szájhagyomány útján, ismerősök ajánlására támaszkodva mondanak ítéletet egy leendő üzleti partnerről, pedig ennél sokkal kifinomultabb és pontosabb módszerekre is támaszkodhatnának.
Magyarországon több cég is foglalkozik cégminősítéssel, ami komoly garanciát jelenthet egy-egy cég stabilitására nézve. A Bisnode PartnerControl szolgáltatása például nemcsak azt mondja meg, hogy jelenleg mennyire kockázatos egy cég, hanem azt is, hogy a jövőben milyen valószínűséggel válik fizetésképtelenné, ami a jó üzleti döntés alapja lehet.
Pénzügyek
Minden üzletkötés esetében felmerül az utólagos fizetés engedélyezésének kérdése. Ahhoz, hogy megfelelő döntés szülessen, fontos ismerni a leendő partner pénzügyi helyzetét és annak stabilitását, esetlegesen pedig számlafizetési szokásait is érdemes lehet megvizsgálni.
A megelőző kockázatkezelés itt kulcsfontosságú, hiszen a késve, vagy egyáltalán nem fizető partnerek nagy összegű kintlévőségekhez vezethetnek, ami a cég működését is befolyásolja.
Tulajdonosi háttér
A tulajdonosi háttér fontosabb tényező, mint azt sokan gondolják. Magyarországon a vállalkozások több mint 70%-ánál a cég mögött ténylegesen álló és tulajdonosi jogokkal rendelkező személyek köre egyértelműen azonosítható.
Ez azért jó hír, mert egy üzletkötés során nem mindegy, hogy ki áll valójában a cég mögött, hány vállalkozást virágoztatott fel, vagy épp hagyott csőd vagy felszámolás alá kerülni. Az sem mindegy, hogy például egy vállalkozás 80%-os vagy 3%-os tulajdonosa döntött be korábban három másik céget.
Állandó készenlét
Ha mindezen tényezők figyelembevétele után a cég úgy dönt, partnere megbízható, az üzlet pedig megköttetik, pihenni ilyenkor sem szabad. A cégek életében nagyon gyorsan komoly változások mehetnek végbe, a partner felszámolás alá kerülhet, csődeljárás és végrehajtás is indulhat ellene.
Az ilyen partnerek - bár az üzlet megkötésekor még megbízhatóak voltak -, gyorsan elvesztik ezt a státuszt, és veszélyforrássá válnak a cég stabil működésére nézve. Ha az ilyen esetekről a cég időben értesül, komoly veszteségektől óvhatja meg magát.
Ezeket az adatokat több helyről összeszedni nem könnyű feladat, jogi akadályokba ütközhet, vagy éppen rengeteg emberi erőforrást igényel. Szerencsére Magyarországon több cég is kínál olyan szolgáltatást, amelynek segítségével ezek az információk egy helyről, könnyedén begyűjthetővé válnak.