Hírek
A feltalálókat segítené Brüsszel
Máire Geoghegan-Quinn, a kutatás, innováció és tudomány szakterületekért felelős EU biztos azt nyilatkozta, hogy az egységes európai szabadalom hiánya olyan, mint egy “adó az innováción” és akadályozza a vállalatok működését. Az Uniónak muszáj egyszerűsítenie az innovatív termékek megvédését, csökkentve a folyamat költségeit, és létrehozva egy bírósági rendszert, amely a vitás ügyeket kezeli. Az európai vállalatok tízszer annyi időt töltenek a szabadalmak kezelésével, mint amerikai vagy japán versenytársaik. Az egységes európai szabadalom pedig lényeges pontja a létrehozandó egységes piacnak (EurActiv.hu, 2010.11.23), az iparpolitikának vagy az Innovatív Uniónak, vagyis kritikus tényező több fontos uniós stratégia megvalósításának. Ráadásul a talpraállásért küzdő európai vállalatok versenyképessége szempontjából is döntő tényező. Fontossága ellenére mégis sokáig nyelvi vita akadályozta a közös szabadalom léterhozását. A belga elnökség prioritásként kezelte az ügyet, de a nyelvi kérdést mégsem sikerült mindenki elégedettségére megoldani.
2010 decemberében 10 tagállam úgy döntött, hogy nem várnak tovább a nyelvi probléma megoldására és kérte a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot a megerősített együttműködési eljárás bevezetésére. Végül Olaszország és Spanyolország kivételével az Európai Unió összes tagállama jelezte csatlakozási szándékát a megerősített együttműködéshez.
Az Európai Parlament február 15-én 471 igen, 160 nem és 42 tartózkodás mellett elfogadta a megerősített együttműködési eljárást a közös európai uniós szabadalmi rendszer kialakítása érdekében. Ezzel a döntéssel, azok a tagállamok, akik szeretnék a közös szabadalmat létrehozni, megtehetik a többiek jóváhagyása nélkül.
A Versenyképességi Tanács várhatóan március 9-10 között hivatalosan is elfogadja a megerősített együttműködési határozatot. A Bizottság ezután két javaslatot ismertet: az egyik az egységes szabadalmi rendszer (együttdöntési eljárás), a másik pedig a nyelvi rendszer (konzultációs eljárás) létrehozása. A Klaus-Heiner Lehne német, néppárti képviselő által indítványozott állásfoglalásban a képviselők a Tanácstól mindkét javaslat kapcsán az együttdöntési eljárást kérik.
Vélemények
Dr. Jókúti András, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala Jogi és Nemzetközi Főosztályának helyettes vezetője úgy nyilatkozott, hogy ezzel a döntéssel a magyar elnökség által tett vállalások teljesíthetőnek látszanak. Üdvözölendő, hogy megindulhat a folyamat, de szakmai szempontból — az egyelőre nem pontosan ismert tartalmú — végrehajtó jogszabályok tartalma lesz érdekesebb. Az, hogy pontosan mely országok fognak csatlakozni a megerősített együttműködéshez, még az Európai Bíróság Európai Uniós Szabadalmak Bíróságával kapcsolatos, március 8-ra várt, állásfoglalásától is függhet.
Forrás: Kitekintő.hu