Hírek

Az Ipari Parkok fejlődésének lehetőségei Sopronban

A Sopron Aranyhegyi Ipari Park és Innovációs Központot működtető Sopron Holding Vagyonkezelő zRt., a Sopron Dél-Keleti Ipari Park és az Innováció Határok Nélkül Közhasznú Egyesület közös eszmecserét és információs napot szervezett a Soproni Innovációs Központ konferenciatermében.

Helyszín:  Soproni Innovációs Központ, Konferencia terem Sopron, Verő József út 1.
Időpont:  2006. december 07.

A rendezvény célja az volt, hogy bemutassa a innovációs és ipari parkok fejlesztési lehetőségeit, s információt nyújtson a régióbeli vállalkozásoknak a 2007 utáni támogatási időszakról.

Dr. Fullér István, a Sopron Holding zRt. igazgatóságának elnöke köszöntötte a résztvevőket. Fullér Úr köszöntőjében felvázolta a soproni ipari parkok jelenlegi helyzetét, fejlesztésük kívánatos irányait, és körvonalazta az ipari parkok stratégiai jelentőségét a régiókban. Kiemelte a klaszterek szerepét a II. Nemzeti Fejlesztési Tervben és annak az  Európai Unió gazdaságpolitikájával való összhangjáról.
A szakmai találkozó keretében meghívott előadóként jelen volt Tóth János, a GKM Innovációs Főosztály vezető-főtanácsosa; Dr. Peredy Zoltán,a GKM Innovációs Főosztály főtanácsosa; Eredics Gergely, a Győri fejlesztési Pólus szakértője és Dr. Grosz András, az MTA RKK NYUTI tudományos munkatársa.

Tóth János, vezető-főtanácsos előadásában felvázolta az ipari parkok stratégiai szerepét a vállalkozások fejlesztésében, és kitért az ipari parkok valamint a betelepült vállalkozások fejlesztési és támogatási lehetőségeire.

Dr. Peredy Zoltán, főtanácsos a vállalkozások konkrét lehetőségeit mutatta be a 2007 utáni támogatási időszakra vonatkozóan. Prezentációjában részletesen kitért az innováció jelentőségére az EU-ban. Ismertette a magyar K+F stratégia súlypontjait, illetve a következő évi K+F+I pályázati lehetőségeket, kiemelve a GOP "K+F és innováció a versenyképességért prioritását; az EU 7. K+F Keretprogramját, valamint a magvető és kockázati tőke finanszírozás lehetőségét.

Eredics Gergely előadásában az Autopolis Nyugat-Magyarországi Fejlesztési Pólus stratégiáját írta le, illetve ismertette az Autopolis innovációs hálózatának szereplőit és a hálózat programjának kulcsprojektjeit, amelyek megvalósítására 2007-2013-as támogatási időszakban kerül sor.

"CORINNA, Régiók együttműködése az innovációért” című projektet  Dr. Grosz András mutatta be. Programjuk célja a régiók innovációs rendszerének fejlesztése a CBC (Cross-Border Co-operation) kapcsolatok ösztönzésével, elsősorban a technológiapolitika és a vállalati innovációs törekvések területére fókuszálva.

A házigazdák és szervezők nevében bemutatásra került a MedAustron program Csizmár Péter, az Innováció Határok Nélkül Közhasznú Egyesület  vezetője, illetve a "Sopron Novum – Innovatív ötletek – Innovatív vállalkozások” című projekt, Kissné Lipták Márta az Innovációs és Ipari Park vezetője előadásában.
 
A MedAustron Interreg IIIA osztrák-magyar határon átnyúló, K+F együttműködést erősítő mintaprojekt, amely 2006 nyarán EUREGIO Innovációs díjat nyert. Célja, hogy a Bécsújhelyen megvalósuló ionterápiás rákkutató és terápiás centrum létrehozására irányuló beruházást kiaknázza a magyar regionális fejlesztések területén.

A már lezárt Sopron Novum projekt egy határon átnyúló kooperációs hálózat létrehozására irányul a West-Pannon Eurégióban lévő innovációs és technológiai központok, felsőoktatási intézetek és vállalkozások között.

A közös konferenciát szakmai beszélgetés zárta Tóth János, vezető-főtanácsos irányításával. A szakmai konzultáción elhangzott kérdésekre adott válaszok egyaránt a következő 2007-2013-as támogatási periódus lehetőségeit hangsúlyozták, kiemelve a szakmai kompetenciákat, az egyetemek és a vállalkozások együttműködését, valamint az ipari parkok integrátori szerepét.

Soproni Ipari Parkok
A konferencia az első lépése volt annak a sorozatnak, amely Sopron két ipari parkjának – a Sopron Aranyhegyi Ipari Park és Innovációs Központ illetve Sopron Dél-Keleti Ipari Park – jövőbeli fejlesztési elképzeléseit alapozza meg. A közös tervezés célja, hogy a már létező és a jövőben tervezett szolgáltatások párhuzamos kiépítését elkerüljék.

A Sopron Aranyhegyi Ipari Park 1997-ben, a Sopron Dél-Keleti Ipari Park pedig 2005. novemberében kapta meg az "Ipari Park" címet. Az előbbit Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata alapította a város egyetemi bázisára alapozott innovációs tevékenységének fejlesztésére, míg a utóbbi kezdeményezés az ún. "hagyományos ipari területen”, magánvállalkozások által jött létre.
A közös fejlesztési tervek szerint a két ipari park együttesen fog pályázni az Integrátori Ipari Park cím elnyerésére, amelynek keretében az Innovációs Ipari Parkban megvalósítható a tervezett Inkubátor-ház beruházás II. üteme, míg a Dél- Keleti Ipari Parkban elkezdődhet a Vállalkozók Háza projekt megvalósíthatóságának vizsgálata.

Koncepció fogalmazódott meg arra, hogy a Soproni Ipari Zóna Szolgáltató Kft. és az ötletgazda Logic & Inform Mérnöki Iroda Kópháza és Nagycenk községek Ipari-területi Szabályozással ellátott területeinek figyelembe vételével "Kistérségi Gazdaságfejlesztő Ipari Park” cím elérésére nyújtsanak be pályázatot.

2006. december 13-án sor került a Sopron Régió Logisztikai Klaszter megalakulására. Az alapítók szándéka szerint gesztori feladatait a Soproni Ipari Zóna Szolgáltató Kft. látja el.

IHNKE
A Soproni Ipari és Innovációs Parkban működő Innováció Határok Nélkül Közhasznú Egyesület küldetése a határon átnyúló technológia- és tudástranszfer előmozdítása, projektgenerálás, illetve a regionális szellemi potenciál aktiválása és hasznosítása. Tevékenységének egyik kulcsprojektje a "MedAustron Interreg IIIA – osztrák-magyar határon átnyúló együttműködés” c. program.

Az Egyesület a projekt egyik munkacsomagjának keretében többek között a bécsújhelyi MedAustronhoz kapcsolódó regionális építtetői és beszállítói szektor informálását és koordinációját végzi Magyarországon 2007-től. Ennek keretében tájékoztatást nyújt a kb. 120 millió €-ra tervezett nagyberuházás kivitelezésének részleteiről is. A soproni ipari parkok integrációja és a Kistérségi Gazdaságfejlesztő Ipari Park  lehetőségét – a betelepült cégek alkupozíciójának javulását – felismerve az egyesület szorosan együttműködik az ipari  parkokkal, hogy ezáltal is erősítse a régióbeli vállalkozások pozícióját a beszállítók ill. az alvállalkozók kiválasztására a jövőben kiírandó tendereken.

Közösség