Hírek

BEMUTATKOZIK A PANNON MECHATRONIKAI KLASZTER

A Pannon Mechatronikai Klaszter elődje, az elektronikai klaszter 2002-ben jött létre. Az elektronikai ágazat korábban kezdődött – és napjainkban is tartó – transzformációja 2005-re a klaszteren belüli változtatások igényét hozta a felszínre.

Ennek jegyében került sor arra a mechatronikai átszervezésre, amely a klasztertevékenység újrapozícionálását is szükségessé tette. Legfontosabb elemként az elektronikai ágazat, mint célszektor zártságának feloldása történt meg, ami a klasszikus, és a térségre egyébként jellemző gépipari ágazatok felé való nyitást jelentette. Emellett a klaszter tevékenységének súlypontja a kis- és középvállalkozások irányába tevődött át. Harmadik elemként – külföldi klaszterszakértők ajánlásait is figyelembe véve – a klaszter földrajzi koncentrációjának növelése valósult meg, a nyugat-dunántúli régió déli részére fókuszálva.

 

 Klaszterünk egy olyan szerveződés, amelynek tevékenységére nem annyira a szállítói lánc mentén történő együttműködés, sokkal inkább a technológia-orientáció a jellemző, a vállalkozások piaci fejlődésének lehetőség szerinti támogatása mellett. Fontos rendezőelv, hogy a szolgáltatások nem a vállalkozások közötti egyetlen jellemző közös érdekre alapoznak, hanem több apró igényt céloznak meg. Ez maga után vonja azt is, hogy az egyes témákhoz kapcsolódóan jellemzően mindig inkább a vállalkozások kisebb csoportjait mozgatja meg a klaszter; kevésbé tipikus a teljes klasztertagság együttes fellépése.

A Pannon Mechatronikai Klaszter szolgáltatási portfóliója 25 szolgáltatást tartalmaz. Ebből nyolc olyan rendszeres, naptárszerűen tervezett nyitott program, amelynek célja a klasztertagok által megfogalmazott igényeknek megfelelő események és tevékenységek megszervezése (technológiai fórumok, szállítói fórumok, stb.). További tizenegy szolgáltatással a kifejezett egyedi igényekre próbálunk választ adni (pl. célzott kapcsolatfelvétel, szállítókeresés, stb.). Vannak továbbá előre nem tervezhető, ad-hoc jellegű szolgáltatások (pl. klaszter promóciója külső eseményeken); illetve olyan szolgáltatások, amelyek az új csatlakozóknál lehetnek érdekesek (vállalkozás felmérése).

 

A klaszter jelenleg 37 formális taggal rendelkezik, a mindenkori tagság minimum fele (2009 végén 23 vállalkozás) kis- és középvállalkozás. A mindennapi munka során még további 30 vállalkozással van aktív kapcsolat, annak ellenére, hogy ők formálisan még nem tagjai a klaszternek. A tagi bázis növelése során követett irányelv, hogy a klaszter képes legyen "kiemelni”, megszólítani a régió déli gazdasági térségének aktív és fejlődőképes termelő ipari vállalkozásait.

 

Mivel a válság hatása első körben a gépipart érte el, érzékeljük, hogy ebben a környezetben a vállalkozások az árbevétel visszaesése miatt komoly kihívásokkal néznek szembe. Azt is tapasztaljuk azonban, hogy minden korábbinál intenzívebb az összefogás iránti igény a vállalkozások körében. Ez természetesen meghatározza a Pannon Mechatronikai Klaszter 2010-es stratégiáját is, igyekszünk az egymás közötti együttműködéseknek teret adó kezdeményezéseket a lehető legnagyobb mértékben segíteni.

 

A Pannon Mechatronikai Klaszter "PANEL Klaszterfejlesztés” című projektje Európai Uniós és kormányzati (Nyugat-dunántúli Operatív Program) finanszírozással valósul meg 2008. november 1. és 2010. április 30. között. Célja a nyugat-dunántúli régió mechatronikai (ún. high-end gépipari) szektorában működő Pannon Mechatronikai Klaszter fejlődésének előmozdítása. A projekt segítségével klasztertagok közötti hálózati együttműködés magasabb szintre emelhető, továbbfejlődhet és bővülhet a klaszter szolgáltatási portfóliója, ami megteremti a kapcsolat magasabb fokát a szolgáltatási kínálat és kereslet között. A tagi kör bővülésével újabb és újabb fejlődőképes, innovatív vállalkozások kerülnek

előtérbe. A vállalkozások és egyéb szervezetek számára nyújtott, értékeket megtestesítő szolgáltatások demonstrálásával további jelentős fejlődést tud a klaszter elérni az operatív gazdasági szereplők és a gazdasági döntéshozók közötti kommunikáció terén; tekintettel arra, hogy a klaszter tagjai érdekeltekké válnak a klaszter további fejlődésében. A projekt hatása nemcsak a klasztertag KKV-k versenyképességének javulásában jelentkezik, hanem abban is, hogy a gépipari multinacionális vállaltok is aktívabban be tudnak majd kapcsolódni a klaszter működésébe.

A PANEL-nak jelenleg 37 formális tagja van, mely létszám a projektben vállaltak szerint egyre növekszik. A Szőnye Kft-nél elindult, majd a Pylon-94 Kft-nél és a Metriknt Kft-nél folytatódó látogatások a legjobb KKV gyakorlatokat segítettek feltárni és megosztani. A külföldi gyárlátogatások, tanulmányutak megszervezését a klasztertagok részéről óriási várakozás előzte meg. Első ízben Ausztriában a Miraplast GmbH adott lehetőséget látogatásra, közös előkészítéssel, közösen szervezett kiutazással. Időközben, túllépve a pályázati vállalást, a sikerre való tekintettel a Knorr Bremse GmbH mödlingi gyárában is megvalósult egy hasonló tanulmányút.

A PANEL Klaszterfejlesztés című projekt K+F projektgenerálási tevékenységre is kötelezettséget vállalt. Hat, jól körbejárt, ténylegesen K+F fejlesztési téma (nem csak egyszerű innovatív ötlet) került definiálásra a fejlesztésre nyitott, kezdeményező klasztertagok együttműködésével. Ez különböző egyetemek (BME, ME, NYME) bevonásával meg is kezdődött, és három projekt egészen részletes kidolgozása folyik. Ezek érdemlegességét mutatja, hogy ebből időközben kettő Innocsekk+, egy Baross és egy NTP projekt beadása meg is történt, további egy Innocsekk+ projekt előkészítése folyamatban van – összesen több, mint félmilliárdos tényleges K+F költségvetéssel. A munka során szintén összeállt a hasonló projektek előkészítését és menedzselését segítő K+F módszertani anyag, amely a projekt végéig tesztelésre is kerül.

A projektben tervezett közös kiállítás látogatás keretén belül a budapesti Mach-Tech ipari kiállításon vett részt a PANEL. Itt nemcsak a látogatócsoport megszervezését vállalta a Klaszter (ténylegesen közös utazással és kiállítási körbejárással, közös kiértékeléssel), hanem hídképző szerepét is erősíteni tudta azáltal, hogy a műszaki középiskolás diákok és gyakorlati oktatók is csatlakoztak a programhoz. Ezen túlmenően a kiállításon a Gépipari Tudományos Egyesülethez kapcsolódva klaszterbemutató előadás hangzott el, szakmai szempontból pedig az ott kiállító partnerek (szoftverek, lézertechnológiák, forgácsolás) segítségével célzott bemutatók zajlottak a klaszter látogatócsoportja számára.

 

A www.pfa.org.hu weboldalon a klasztertagok adatait is tartalmazó adatbázis továbbfejlesztése a tervezetteknél hamarabb szükségessé vált, mivel az új tagok beszervezése az adatbázis hatékonyabb és felhasználóbarát használatát követeli meg. Az eredményként létrejövő adatbázisra úgy tűnik, a tagok részéről igen nagy az igény. A klaszter tagi bázisának bővítésével összehangolva születik meg a közös klaszterkiadvány technológiai adatokkal, benchmarking lehetőségekkel.

 

 

A Pannon Mechatronikai Klaszterről és szolgáltatásairól bővebben a www.pfa.org.hu oldalon olvashatnak.

 

A projekt az Európai Unió támogatásával és az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

 

Közösség